Jak se správně píší a vyslovují slova franchising, franchisor, franchisant a další výrazy související s franchisovým podnikáním?

Pojem „franchisa“ má své historické kořeny ve středověké Francii, kde se takto označovala privilegia (franchiss) udělovaná feudálem k výrobě nebo prodeji některých výrobků nebo provozování určitých obchodních činností. První vlna moderního franchisingu byla zahájena v USA na počátku 20. století.  Proto se slova jako  „franchise, franchising, atd.“ vyslovují správně anglicky jako „frančájz a frančájzing“.

S výrazy franchising, franchisa, franchisor, master franchisant, franchisový partner, master franchisová nebo franchisová licence, atd. se v současné době lze v češtině setkat především v podnikatelské sféře. Franchising se užívá jako neživotné podstatné jméno rodu mužského, franchisa jako podstatné jméno rodu ženského.

V současnosti se v českém jazyce objevuje několik variant těchto slov v počeštěné formě jako například: franšízing, franšízink, nebo frančízing, jakož i franšíza či frančíza, franšízor nebo frančízor, frančízant či franšízant, atd. Protože tato původem anglická slova na českém trhu „zdomácněla“ a jsou v mediích, jakož i mezi zájemci o franšízové podnikání běžně používána v českých mutacích, tak tuto praxi převzala i naše společnost AVEX systems. Důležitější, než jak se tato slova píší nebo vyslovují, je dle našeho názoru to, co vyjadřují a co se pod jednotlivými pojmy skrývá.

Toto a spoustu dalších užitečných informací se můžete dovědět v rubrice Často kladené otázky – FAQ.

Kontaktujte nás

Máte-li jakékoli dotazy nebo připomínky, kontaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře. Ozveme se vám zpět v nejkratším možném čase.


  Zadejte prosím vaše křestní jméno

  Zadejte prosím vaše příjmení

  Zadejte prosím vaše telefonní číslo

  Zadejte prosím vaši e-mailovou adresu


  Zadejte prosím vaši adresu


  Ing. Aleš Tulpa

  jednatel a spolumajitel společnosti AVEX systems

  Ing. Tulpa je absolventem VŠE v Praze, fakulty obchodní. Od r. 1984 po odchodu do Německa působil ve vrcholovém managementu několika mezinárodních společností, např. jako generální ředitel OBI, Německo nebo QUELLE, Německo. Od roku 2004 má vlastní poradenskou společnost AVEX systems především pro oblast franchisového podnikání. Od roku 2001 je členem ČAF a více než 15 let členem mezinárodní organizace Franchise Pool International (FPI), která působí v cca. 50 zemích světa. Za mimořádný přínos a úspěchy v oblasti franchisového podnikání je zapsán do knihy úspěšných odborníků nazvané OXFORD ENCYCLOPEDIA osobností České a Slovenské republiky.

  Více informací Podrobné profesní CV ke stažení

  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Beru na vědomí